کیخسرو مختاری

کیخسرو مختاری (سلفژ)

متولد ۱۳۶۸

دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران؛

فراگیری موسیقی را با نواختن پیانو در سال ۱۳۸۱ نزد برادرش کیکاووس مختاری آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۸۲ وارد هنرستان موسیقی سوره شد و کمانچه را نزد شهرام صارمی آموخت. از دیگر آموخته‌های وی میتوان به فراگیری فلوت ریکوردر و مبانی موسیقی کلاسیک نزد فرهود امیرانی (۸۶-۱۳۸۳)، فراگیری هارمونی و مبانی موسیقی کلاسیک نزد مسعود ابراهیمی (۸۹-۱۳۸۷) و فراگیری مبانی موسیقی و اصول اجرا نزد شریف لطفی (۹۳-۱۳۹۱)، اشاره کرد. وی همچنین به نوازندگی قیچک و کمانچه آلتو تسلط دارد.

مدارج علمی وی شامل دیپلم از هنرستان موسیقی سوره به عنوان هنرجوی ممتاز(۸۵-۱۳۸۲)، فارغ التحصیل دوره کاردانی از دانشگاه عالی موسیقی به عنوان دانشجوی ممتاز (۸۷-۱۳۸۵)، کسب رتبه اول در کنکور دانشگاه هنر (۱۳۸۸)، فارغ التحصیل دوره کارشناسی نوازندگی ساز ایرانی دانشگاه هنر به عنوان دانشجوی ممتاز (۹۱-۱۳۸۸)، ورود به دوره کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی دانشگاه هنر به عنوان استعداد درخشان (۱۳۹۱)، فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی از دانشگاه هنر به عنوان دانشجوی ممتاز (۱۳۹۴)، تقدیرشده ازسوی معاونت پژوهشی دانشگاه هنر به عنوان پایان نامه برتر(۱۳۹۴) و احراز عنوان نخبگی از سوی بنیاد ملی نخبگان (۱۳۹۵) است.

از دیگر فعالیتهای او؛ تألیف مقاله‌ی “از انزوا تا اقبال” (سرگذشت کمانچه در سده‌ی اخیر ایران) در شماره‌ی ۱۷۶ مجله‌ی هنر و موسیقی همراه با علی ابراهیمی و کتاب موسیقی‌های حماسی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران،(آوانگاری ۵۷ اثر) متد فراگیری کمانچه به همراه علی ابراهیمی، نوازنده‌ی «چهارنوازی زهی ایرانی چهارگان» از سال ۱۳۸۷ و نوازندگى در دو آلبوم به نامهاى چهارگان ۱ و ۲، و اجراهاى متعدد با این گروه؛ نوازندگى در آلبوم های موسیقی ایرانی، همکاری با آهنگسازان مختلف در ضبط موسیقی فیلم، همکاری با گروههای موسیقی ایرانی، تشکیل گروه موسیقی ایرانی پالیز در سال ۱۳۸۳ در هنرستان موسیقی سوره و اجراهای متعدد با این گروه  و انتشار آلبوم (پالیز۱) (۱۳۹۷) و (پالیز۲) (۱۳۹۸)ضبط و انتشار آثار متعدد تصویری و آلبومهای در دست انتشار میباشد.

وی همچنین مدرس کمانچه در هنرستان موسیقی دختران تهران از سال ۱۳۹۳ تا  ۱۳۹۸ بوده است و نیز به  تدریس سلفژ و کمانچه در آموزشگاههای موسیقی “آوای شاملو” “گلبانگ شاملو”  “یسناگاه” و “بهرنگ” اشتغال دارد.